Kupno golden retrievera


autor: Marta Michalus
cofnij

PRZEWODNIK DLA KUPUJĄCYCH GOLDEN RETRIEVERA

Cheryl Minnier
Tłumaczenie - za przyzwoleniem autorki - Małgosia Broda

Rozpoczęcie poszukiwań

Golden Retriever stał się jedną z popularniejszych w Polsce ras, co oznacza, że coraz więcej ludzi rozpoczyna poszukiwania goldena, który stanie się zdrowym, zrównoważonym członkiem ich rodziny. Jednakże, znalezienie szczeniaka nie jest wcale łatwym zadaniem. Niniejszy artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji podczas szukania szczeniaka.
Wiele problemów dotyka dzisiaj naszych psich przyjaciół, dlatego każda rasa w momencie osiągnięcia pewnego stopnia popularności będzie stawała przed licznymi wyzwaniami. Gdy tylko okazuje się ze można zarobić pieniądze przez rozmnożenie psa, pojawiają się ludzie którzy robią to bez żadnej wiedzy, umiejętności czy oddania -niezbędnych do stworzenia rasowego psa. Prowadzi to do tego, że szczenięta rodzą się z psychicznymi i/lub charakterologicznymi problemami, wykluczającymi psa z roli towarzysza rodziny. Prowadzi to również do złego umiejscowienia szczeniąt, a później poszukiwania nowego domu dla dorosłego psa. W celu zmaksymalizowania wszystkich szans na znalezienie wspaniałego towarzysza, zaleca się nabywanie szczeniąt od odpowiedzialnych hodowców.

Problemy.... Jakie problemy?

Goldeny powinny być zdrowymi, zrównoważonymi psami. Niestety może pojawić się kilka problemów:
 • Dysplazja stawów biodrowych i/lub łokciowych jest deformacją stawu biodrowego mogącą wywoływać ból i osłabienie mięśni. Dysplazję przebiegającą z objawami można leczyć. Będzie musiało to jednak trwać przez całe życie psa.
  Dla psów, które nie reagują na działanie leków jedynym ratunkiem jest kosztowny zabieg chirurgiczny. Często jednak, właściciele cierpiącego psa musza rozważać możliwość eutanazji. W przypadku dysplazji stawu łokciowego zabieg operacyjny nie zawsze okazuje się być skutecznym.
 • Katarakta i inne choroby oczu - może spowodować problemy ze wzrokiem, ślepotę lub przewlekle bóle.
 • Zwężenie zastawki aorty - dotyczy to zaburzeń odpływu krwi z serca. Psy z tą wadą mogą niespodziewanie umrzeć przed 2 rokiem życia. Nie ma lekarstwa na tę chorobę.
 • Niedoczynność tarczycy - psy które nie produkują wystarczającej ilości hormonu tarczycowego lub które produkują przeciwciała tego hormonu, często maja słaba sierść, nadwagę, problemy ze skorą a nawet z zachowaniem. Leczenie polega na przyjmowaniu leków do końca życia.
 • Alergie - ludzie cierpiący na alergię mają problemy z układem oddechowym, natomiast psy z ze skorą i uszami. Alergia jest jedną z najbardziej frustrujących psich dolegliwości. Poprzez kontakt wziewny (oddychanie), pokarmowy (jedzenie) lub kontaktowy (bezpośrednią styczność), czynnik alergiczny może wywołać ciągłe swędzenie, częste infekcje uszu i/lub skóry. Leczenie nie zawsze okazuje się skuteczne.
 • Samoistne ataki epilepsji (padaczka) - choroba ta atakuje niektóre goldeny objawiając się częstymi atakami o rożnym nasileniu. Leczenie polega na podaniu codziennej dawki leków. W momencie gdy lekarstwa nie będą już kontrolowały ataków należy rozważyć eutanazję.
 • Problemy z usposobieniem - goldeny powinny być wesołe, reaktywne i chętne do współpracy ze swoim panem. Coraz częściej zauważa się odchylenia od normy poczynając od ekstremalnej nieśmiałości a kończąc na agresji.
  Agresja u goldena NIE POWINNA być tolerowana a agresywny golden NIGDY NIE POWINIEN być rozmnażany.

  Wielu ekspertów twierdzi, że usposobienie jest dziedzicznie uwarunkowane.
 • Wczesne początki raka - niestety są dowody ze niektóre rodzaje raka atakujące młode psy są wynikiem dziedziczności. Rak układu limfatycznego, kości i krwi są coraz częstszym zjawiskiem u psów.
 • Problemy z krwawieniem - niektóre goldeny cierpią na schorzenie podobne do hemofilii znanej jako choroba Von Willebranda. Jest to problem związany z krzepnięciem krwi i może doprowadzić do poważnych powikłań.

Szczenięta stanowią tajemnicę

Zakup szczenięcia od odpowiedzialnego hodowcy jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na to czy TWÓJ pies spełni Twoje oczekiwania.

Oddech szczenięcia

Jeżeli planujesz w przyszłości wprowadzić szczenię do swojego domu, oto pewne fakty, nad którymi powinieneś zastanowić się, przed jego kupnem. Powinieneś być pewny że:
 • jesteś gotowy wziąć na siebie odpowiedzialność za psa na cale jego życie - a nie do momentu kiedy w Twoim życiu nastąpią jakieś zmiany,
 • możesz zapewnić psu ogrodzony teren lub wyprowadzać go na smyczy, pamiętając jednocześnie ze goldeny potrzebują DUŻO kontrolowanych i bezpiecznych ćwiczeń.
  Musisz tez włączyć psa do życia domowego. Goldeny NIE SĄ właściwymi psami do mieszkania przez cały czas na dworze. Jeżeli pozwala im się biegać luzem, ich przyjacielska natura czyni z nich łatwy cel poczynając od złodziei a na samochodach kończąc,
 • jesteś gotowy poświęcić czas na szkolenie twojego psa tak żeby był odpowiedzialnym psim obywatelem? Goldeny są wspaniałe, ale będziesz musiał ciężko pracować aby Twój stał się w pełni wyszkolonym osobnikiem,
 • wytrzymasz szaleństwa szczeniaka, aportowanie wszystkiego, od bielizny poczynając na rożnym sprzęcie kończąc, oraz częste wybuchy energii dorastającego szczeniaka?
 • możesz pozwolić sobie na koszta wynikające z posiadania psa, czyli regularne wizyty u weterynarza, badania, szczepionki?
 • rozważyłeś "zalety i wady" wynikające z rodzaju goldeniej sierści? Pielęgnacja nie zajmuje zbyt dużo czasu, a wyczesany i przystrzyżony pies będzie miał mniej problemów skórnych oraz będzie gubił mniej włosów,
 • planujesz psa tylko żeby nauczyć Twoje dzieci odpowiedzialności? Wprawdzie dzieci są wspaniałymi właścicielami psów, ale rodzice musza je kontrolować ,
 • jesteś gotowy poświęcić czas i wysiłek dla znalezienia WŁAŚCIWEGO szczenięcia dla twojej rodziny? Będziesz musiał oprzeć się "wytwórniom" szczeniaków i nieodpowiedzialnym hodowcom. Musisz znaleźć hodowcę, przy którym będziesz sam dobrze się czuł. Wtedy możesz zwrócić się do niego z licznymi pytaniami, problemami i troskami.

O co powinienes zapytać?

Znalezienie właściwego hodowcy wiązać się powinno z rozpoczęciem współpracy. Owa współpraca będzie trwała przez całe życie twojego szczeniaka a miejmy nadzieje, że nawet dłużej. Znalezienie takiego hodowcy zajmie Ci trochę czasu, musisz jednak pamiętać, że zaowocuje wspaniałymi skutkami!
Możesz zadać kilka pytań , które pomogą Ci w podjęciu decyzji czy ten właśnie hodowca odpowiada wszystkim najwyższym standardom. Możesz nie znaleźć hodowcy który odpowie "tak" na wszystkie twoje pytania, oczekuj jednak większości pozytywnych odpowiedzi.
 • Czy hodowca zgodzi się na piśmie przyjąć szczeniaka z powrotem KIEDYKOLWIEK I Z JAKIEGOKOLWIEK POWODU, jeżeli okaże się ze nie możesz go zatrzymać? Jest to znak rozpoznawczy odpowiedzialnego hodowcy.
 • Czy oboje rodzice mają zbadane stawy biodrowe i łokciowe? Czy radiolog ocenił zdjęcie RTG stawów, opisał je i wydał odpowiednia ocenę? Według skala oceniającej stawy C lub D oznacza, ze stawy te są poważnie uszkodzone. Powinieneś poprosić o kopię tego świadectwa. Nie gwarantuje to, że Twój szczeniak nie zachoruje na dysplazję, ale jest to najlepsze zabezpieczenie jakie możesz otrzymać.
  Do badania bioder stosuje się również test wskaźnika Penn Hip. Każde biodro otrzymuje ocenę, a ocena niższa niż średni wynik rasy jest uznawana za pozytywna. Średnia rasy obecnie wynosi 56.
 • Dobrze by było, żeby oboje rodzice mieli bieżące świadectwo, certyfikat lub inny dokument od lekarza weterynarii świadczący o przeprowadzeniu badań wzroku.
 • Zapytaj, czy oboje rodzice nie maja problemów z sercem?
 • Czy rodzice nie maja alergii, napadów padaczki i normalną tarczycę? Nie wszyscy hodowcy przeprowadzają badania tarczycy, lecz w momencie pojawienia się objawów należy przeprowadzić odpowiednie badania.
 • Jaki temperament mają rodzice? Zachowanie goldena nie powinno nigdy wymagać usprawiedliwień typu: "on jest nieśmiały" czy "ona nie lubi dzieci".
 • Czy hodowca posiada informacje o dziadkach, rodzeństwie i innych miotach szczeniąt pochodzących od tej pary? Sumienny hodowca przeprowadzi daleko idące badania odnośnie tego tematu. Nie bój się obejrzeć rodowód - odpowiedzialny hodowca będzie szczęśliwy mogąc Ci pokazać i wytłumaczyć czego powinieneś szukać i dlaczego jest to ważne.
 • Czy otrzymasz od hodowcy metryczkę oraz wyniki przeglądu hodowlanego?
 • Czy możesz dostać od hodowcy pisemną gwarancję odnośnie wszelkich dziedzicznych i wrodzonych wad szczenięcia? Nie wszyscy odpowiedzialni hodowcy oferują taka gwarancję. Dobrze by było uzyskać obietnicę częściowego lub całkowitego zwrotu kosztów, lub nowego szczenięcia w chwili gdy u twojego rozwinie się choroba lub inny problem mogący trwać przez cale życie psa.
 • Czy hodowca bierze udział w wystawach? Większość poważnych hodowców rywalizuje między sobą. Uczestniczenie w wystawach oraz nagrody zdobyte przez psa mówią same za siebie. Psy rywalizują o oceny, po uzyskaniu których pies zostaje Championem. Champion posiada skrót Ch. przed imieniem. Posłuszeństwo jest innym konkursem w którym rywalizują psy. Konkursy i próby polowe są typowymi zawodami dla Goldenów. Większość hodowców z przyjemnością opowie Wam o tych nagrodach i wytłumaczy w jaki sposób należy się o nie ubiegać. Większość szczeniąt z obiecującego miotu na pewno zdobędzie tytuły. Stwierdzenie "linia Championów" nic nie znaczy jeżeli wśród przodków jest tylko jeden lub dwóch Championów, lub gdy znajdują się oni w trzeciej albo dalszej generacji wstecz!
 • Ile miotów miała suka? Jeżeli suka jest pokrywana w każdym sezonie może to wskazywać, że zarobek jest głównym celem hodowcy.
 • Dlaczego zdecydowano się na krycie? Tłumaczenia w stylu: "chcieliśmy pokazać dzieciom cud narodzin", "ponieważ wydawało nam się ze suka potrzebowała mieć szczenięta" albo "nasz sąsiad ma takiego samego psa i pomyśleliśmy, że w ten sposób zwrócą się nam wydatki na sukę" nie są wystarczająco dobrymi powodami! Cytat z "Both Parents and Premises" brzmi: "Posiadanie obojga rodziców może po prostu oznaczać, że zamiast wybierać najbardziej utytułowanego reproduktora, użyto tego który był najbliżej." Zawsze powinno się zasięgać informacji o obojgu rodzicach. Wielu hodowców wyjeżdża z suką na krycie nawet zagranicę w celu uzyskania jak najlepszych wyników. Ty powinieneś móc skontaktować się z właścicielem ojca szczeniąt, obejrzeć zdjęcia lub film lub tez nawiązać kontakt z innymi ludźmi posiadającymi psy po tym sam ojcu co Twój przyszły szczeniak.
 • Czy hodowca zna się na rasie i sztuce wychowywania szczeniąt? Czy odpowie na wszystkie twoje pytania - czy odnosisz wrażenie, że możesz z hodowca rozmawiać o wszystkim co dotyczy szczeniaków? Czy pomoże Ci wybrać szczenię biorąc pod uwagę jego charakter? Większość hodowców potrafi rozpoznać charakter psa i dlatego powinni Ci zaoferować takiego szczeniaka który będzie najbardziej odpowiadał Twojemu stylowi życia.
 • Czy szczenięta są wychowywane w domu pełnym ludzi, głosów i zapachów, z którymi spotkają się na co dzień i czy potrafią się szybko zaaklimatyzować? Czy są trzymane z matką i rodzeństwem przez co najmniej 7 tygodni? Bez spełnienia tych niezbędnych warunków możemy mieć problemy z charakterem psa w przyszłości, nawet przez całe jego życie.
 • Czy hodowca może Ci dać referencje, lub skontaktować Cię z innymi ludźmi, którzy kupili od niego szczenięta? Jeśli tak, zadzwoń do nich. Większość ludzi może godzinami opowiadać o swoich szczeniaczkach
 • Jakie papiery dostaniesz w momencie nabycia szczeniaka? Powinna tam być dołączona umowa zobowiązująca Cię do dbania o bezpieczeństwo szczeniaka, szczepienie go, utrzymywanie w dobrej formie. Powinna być dołączona kopia dokumentów dotyczących całego miotu, wszelkie świadectwa i zaświadczenia. Wielu hodowców daje też książki, artykuły lub kasety wideo pomagające w wychowaniu psa i dbaniu o szczeniaka.
 • Wreszcie, jeżeli hodowca posiada w tym momencie szczeniaki, czy są one zdrowe? (czy nie ma przebarwień na nosie, biegunki, jasnych oczu, czy szczeniaki są czyste a ich zachowanie właściwe). Czy szczenięta przeszły już odrobaczenie i pierwsze szczepienie? Czy weterynarz badał psy?
 • Ile jest jeszcze szczeniąt do kupienia? Większość odpowiedzialnych hodowców będzie miało na zbyciu tylko jednego albo dwa szczeniaki. Również będą się specjalizować w jednej lub dwóch rasach - nigdy "ponad 100 ras dostępnych tylko u mnie"

Posiadasz już wszystkie niezbędne wiadomości i możesz podjąć mądrą decyzję w sprawie zakupu Goldena.
Pamiętaj - bądź cierpliwy! Większość hodowców ma już listę oczekujących na szczenięta. Trzeba czasu dla przeprowadzenia rozeznania, narodzin szczeniaka i jego dorastania. Nie należy się śpieszyć. Masz przecież zamiar uzyskać nowego członka rodziny na następne 10-15 lat. Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona! Jeżeli nie możesz znaleźć hodowcy w twoich okolicach spróbuj gdzieś dalej. Dobrym miejscem dla rozpoczęcia poszukiwań są lokalne wystawy. Twój lokalny Oddział Związku Kynologicznego powie Ci gdzie odbywają się wystawy.
KOSZT: szczenię z dobrej hodowli zazwyczaj kosztuje od 1500 do 2500 zł. Pamiętaj, że OKAZJA nie zawsze jest prawdziwą OKAZJĄ! UWAGA: Stosowanie się do powyższego nie może gwarantować, że unikniemy jakichkolwiek problemów. Autor nie może udzielić żadnych rekomendacji dla jakiejkolwiek hodowli.

cofnij

Co jeszcze powinieneś wiedzieć przy zakupie goldena?
- porady goldeniarzycofnij

Jeśli myślisz o zakupie
taniego szczeniaka bez rodowodu
,
psiaka ze sklepu zoologicznego lub giełdy,
przeczytaj to opowiadanie.

Takie historie zdarzają się naprawdę....
Oby nie przydarzyła się Tobie!

Moje życie
Niewiele pamiętam z miejsca, gdzie się urodziłem. Było ciasne i ciemne i nigdy nie bawiliśmy się z ludźmi. Pamiętam mamę i jej miękkie futro, ale chorowała i była bardzo chuda. Miała niewiele mleka dla mnie, moich sióstr i braci. Większość z nich nagle umarła i strasznie za nimi tęskniłem.
Pamiętam dzień kiedy zabrano nas od mamy. Byłem taki smutny i wystraszony. Dopiero co pojawiły się u mnie pierwsze ząbki i jeszcze potrzebowałem mamy.
Biedna mama, była taka chora i ludzie powiedzieli, że chcą wreszcie otrzymać pieniądze i że mają powyżej uszu bałaganu, który robiliśmy.
Tak więc, któregos dnia załadowano nas do skrzyni i wywieziono.
Zostalo nas tylko dwoje. Przytulaliśmy się do siebie i strasznie się baliśmy. Nikt nie przyszedł nas pocieszyć. Tak dużo było nowych obrazów, dźwięków i zapachów!

Trafiliśmy do sklepu zoologicznego, gdzie były różne zwierzęta! Jedne gwizdały, inne miałczały, a jeszcze inne piszczały...
Razem z siostrą zostaliśmy zamknięci w ciasnej klatce. Słyszeliśmy obok skomlenie innych szczeniąt.
Widzieliśmy ludzi patrzących na nas - lubię tych małych ludzi - dzieci. Były takie słodkie i wesołe. I chciały się ze mną bawić!
Dzień po dniu spędzalismy w małej klatce, czasem ludzie stukali w szybę, czasem ktoś nas podnosił i pokazywał ludziom. Niektórzy byli przyjacielsci i delikatni, inni sprawiali nam ból. Często słyszeliśmy jak mówią "Och, one są takie słodkie! Chcę jednego!", ale potem odchodzili.
Moja siostra umarła następnej nocy, kiedy w sklepie było ciemno. Położyłem głowę na jej futerku i czułem jak życie opuszcza jej małe, chude ciałko.
Kiedy rano wyciagali ją z klatki mówili, że była chora i powinna być sprzedana za niższą cenę i szybko opuścic sklep. Ja też miałem być sprzedany taniej.
Nikt nie zwracał uwagi na mój cichy płacz, kiedy wyrzucili moją małą siostrzyczkę.

Potem przyszła do sklepu rodzina i kupiła mnie! Co za szczęśliwy dzień! Teraz już wszystko będzie dobrze!
To są bardzo mili ludzie. I naprawdę mnie chcieli! Kupili mi miskę i dobrą karmę, a mała dziewczynka nosiła mnie delikatnie. Tak bardzo ją kochałem! Jej mama i tata mówili, że jestem słodkim i dobrym pieskiem! Nazwali mnie Angel. Uwielbiałem lizać moich nowych ludzi. Bardzo się o mnie troszczyli. Byli kochający i czuli. Uczyli mnie co dobre, a co złe, dawali mi pyszne jedzenie i dużo, dużo miłości!
Niczego więcej nie chciałem, jak tylko podobać się im. Bardzo kochałem małą dziewczynkę i uwielbiałem się z nią bawić.

Potem poszliśmy do weterynarza. To było bardzo dziwne miejsce i bałem się. Dostałem kilka zastrzyków, ale moja mała dziewczynka trzymała mnie delikatnie i powiedziała, że wszystko będzie dobrze, więc się odprężyłem.
Weterynarz musiał powiedzieć mojej rodzinie coś złego, bo wyglądali bardzo smutno. Słyszałem coś o ciężkich wadach, dysplazji i o moim sercu....
Słyszałem jak powiedział coś o dzikich hodowcach i o tym, że moi rodzice nie byli badani. Nie wiedziałem co to znaczy, ale to było okropne patrzeć jak moja rodzina jest smutna. Ale nadal mnie kochali i ja kochałem ich tak bardzo!

Miałem już 6 miesięcy. Inne szczenięta były krzepkie i rozbawione, a mnie każdy ruch sprawiał ból. Ból nigdy nie znikał. I ciężko mi było oddychać gdy tylko trochę pobawiłem sie z moją małą dziewczynką.
Bardzo chciałem być silnym psem, ale po prostu nie dawałem rady.
Kilka razy byłem u weterynarza, ale zawsze wizyta kończyła się słowami "genetyczne" i "nic nie można zrobić". A ja tylko chciałem czuć na skórze promienie słońca, biegać i bawić się z moją rodziną!

Ostatnia noc była najgorsza. Nie mogłem nawet wstać i napić się wody, tylko krzyczałem z bólu...
Próbowałem być silnym szczeniakiem, takim jak wiedziałem, że powinienem być, ale było to strasznie trudne. Pękało mi serce, gdy widziałem smutek dziewczynki, i gdy usłyszałem słowa mamy i taty "chyba już czas".
Zanieśli mnie do samochodu. Wszyscy płakali. Byli tacy dziwni, a ja nie wiedziałem dlaczego. Czy byłem niegrzeczny? Próbowałem być dobry i kochający, co zrobiłem źle?
Ach, gdyby tylko ten ból ustał. Nie mogłem nawet polizać łez na twarzy małej dziewczynki.
Stół u weterynarza był taki zimny. Bałem się...
Wszyscy ludzie płakali w moje futerko. Czułem jak bardzo mnie kochali. Z wysiłkiem polizałem ich ręce.
Nawet weterynarz nie spieszył się dzisiaj i był bardzo serdeczny. Był delikatny. Mój ból się zmniejszył. Mała dziewczynka trzymała mnie delikatnie, lekkie ukłucie.... Dzieki Bogu, ból znika. Czuję głęboki spokój i wdzięczność.
Sen: widzę moją mamę, moich braci i siostry na wielkiej, zielonej łące. Wołają do mnie, że tam nie ma bólu, tylko spokój i szczęście, więc mówię mojej ludzkiej rodzinie do widzenia w jedyny możliwy dla mnie sposób - lekkim machnięciem ogona i lekkim węszeniem. Chciałem z nimi spędzić wiele szczęśliwych lat... To nie powinno się stać! Zamiast tego przysporzyłem im tylko wielu zmartwień...
- Widzisz - powiedział weterynarz - wiele szczeniąt nie pochodzi od porządnych hodowców.
Ból zniknął i wiem, że minie wiele lat zanim ponownie zobaczę swoją ludzką rodzinę.
A mogło być całkiem inaczej....

Autor: J. Ellis, 1999

cofnij

Golden z rodowodem czy bez?

DLACZEGO Z RODOWODEM? DLACZEGO BEZ RODOWODU?
 • pies taki nie jest "kotem w worku" :-), wiemy co kupujemy i jak będzie wyglądał osobnik dorosły,
 • mamy jakaś gwarancję, że z uroczego malucha nie wyrośnie agresywny psychol ani bojaźliwa galareta
 • minimalizujemy możliwość występowania chorób genetycznych (np. dysplazji- w skrajnym przypadku powoduje śmierć zwierzęcia, w lżejszym konieczność noszenia na rękach),
 • nasz szczeniak najprawdopodobniej będzie prawidłowo zbudowany, co za tym idzie silny i zdrowy,
 • nie dajemy zarobić oszustom, zwykle usiłującym wystrychnąć nas na dudka,
 • kiedy nagle nabierzemy ochoty na pokazywanie swojego psa, możemy zacząć jeździć na wystawy( chociaż nie ma takiego obowiązku),
 • przy zakupie szczeniaka zwykle dostajemy umowę, która może stanowić podstawę do ewentualnych roszczeń,
 • pozornie niska cena początkowa(towar wybrakowany zwykle jest tańszy- takie prawo rynku),
 • idealny dla ludzi lubiących niespodzianki, nikt nie wie tak naprawdę co z niego wyrośnienie
  (wbrew temu co mówią "hodowcy" psy bez papierów zwykle nie pochodzą od świetnych rodziców, nie są siódme, dziesiąte ... w miocie zwycięzcy świata itp.itd)
 • w przyszłości możliwość wydawania fortuny na zaprzyjaźnionego weterynarza i zgłębienia wiedzy weterynaryjnej ;-),
 • duża szansa na to, że nasze szczenię posiada bardzo liczne,choć rachityczne rodzeństwo, (psy w produkcji zwykle rozmnażane są przy każdej okazji)-jeśli poznamy właścicieli takich psów możemy wspólnie rozwiązywać częste problemy zdrowotne, socjalne i inne naszych pupilków,
 • NAJWAŻNIEJSZE- następnego psa kupimy kierując się rozsądkiem a nie fikcją cenową
Pies czy suka?

SUKA PIES
 • ma cieczkę dwa razy w roku,
 • bywa uparta,
 • trzyma się blisko domu
 • jest mniejsza i drobniejsza niż pies,
 • biega za wszystkimi suczkami, które mają cieczkę dwa razy w roku ;-),
 • lubi obsiusiać nowe miejsca,
 • stanowczy, wie czego chce, nie jest tak podporządkowany jak suka,

cofnij

Nie kupuj goldena, jeśli :-):


 • nie znosisz zapachu mokrej sierści,
 • szukasz psa-zabawki dla dziecka,
 • chcesz żeby Twój pies kochał tylko Ciebie,
 • nie lubisz kłębów jasnej sierści fruwających po mieszkaniu,
 • szukasz lokatora do podwórzowej budy,
 • nie lubisz się dzielić swoim fotelem,
 • lubisz w domu idealny porządek,
 • nie lubisz  mieć rano oblizanej twarzy,
 • stawiasz wiele cennych przedmiotów w zasięgu ogona,
 • nie lubisz, gdy ktoś nosi Twoje kapcie,
 • nie przepadasz za zabawą,
 • uważasz, że piegi z błota są nietwarzowe
 • sądzisz, że złodziej niekoniecznie musi być aż tak radośnie witany
 • chcesz mieć buty do pary
 • brzydzisz się oślinionych zakupów
 • uważasz, że drapanie psa po brzuchu przez godzinę to strata czasu
 • chcesz, żeby pies cię bronił
 • nie będziesz kupował klikudziesięciu piłek rocznieWszelkie porady, opinie o hodowlach mile widziane.

cofnij